۱۳۹۷ تیر ۱۱, دوشنبه

بیانیه مقامات بلند پایه کلیسای بریتانیا علیه نقض حقوق دینی در جمهوری اسلامی

امضاء کنندگان این بیانیه حمایت و همبستگی خود را با خواست مردم ایران برای تغییر و استقرار آزادی اعلام کردند. بیش از ۵۰ تن از رهبران مذهبی انگلستان از جمله چهار اسقف اعظم و ۱۴ لرد اسقف، بیانیه‌ای را که به ابتکار دکتر روان ویلیامز، اسقف اعظم پیشین کانتربری در محکومیت نقض فاحش حقوق‌بشر و نقض حقوق پیروان مذاهب مختلف توسط جمهوری اسلامی صادر شده به امضاء رساندند و حمایت و همبستگی خود را با خواست مردم ایران برای تغییر و استقرار آزادی اعلام کردند.
این بیانیه مورد حمایت اکثر رهبران بلندپایه مذهبی انگلستان، اسکاتلند و ولز قرار گرفت و توسط ۱۴ نفر از لرد اسقف‌های انگلستان که بیش از دو سوم رهبران مذهبی در مجلس اعیان انگلستان را تشکیل می‌دهند، حمایت شده است. رهبران مذهبی که از این بیانیه حمایت کرده‌اند، هزاران کلیسا را در سراسر بریتانیا تحت پوشش قرار می‌دهند.
در بخشی از این بیانیه نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی و درد و رنج آنها در ایران محکوم شده است. این بیانیه سوء استفاده جمهوری اسلامی از مذهب اسلام را برای اعمال یک حکومت مستبد دینی بر میلیون‎ها ایرانی نشان داده و خواسته مردم ایران را برای تغییر واقعی که در قیام سراسری (دی‌ماه ۹۶) به‌خوبی بارزشد، مورد توجه قرار می‌دهد.اسقف دکتر جان پریچارد یکی از امضاء کنندگان بیانیه گفته «ما در این بیانیه از کشورها می‌خواهیم وضعیت وحشتناک حقوق‌بشر در ایران، به‌ویژه وضعیت دردناک اقلیت‌های مذهبی را در برقراری روابطشان با ایران مد نظر قرار بدهند. ما از همه آنها می‌خواهیم که به‌عنوان یک پیش‌شرط، بهبود روابطشان با ایران را به قطع سرکوب اقلیتها و توقف اعدام در ایران مشروط کنند».


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

توجه:فقط اعضای این وبلاگ می‌توانند نظر خود را ارسال کنند.