۱۳۹۶ اسفند ۲۱, دوشنبه

روایت «CNN» از مبارزه با حجاب اجباری در ایران

هانا ریچی در وبسایت شبکه خبری سی ان ان از مبارزه با حجاب اجباری توسط هنرمندان گمنام در ایران سخن گفته است.  زنی جوان با روسری سفیدی بر سر یک چوب بالای جعبه برقی با گیسوانی آویخته از شانه ها چون اسطوره ای یونانی در میان هیولاهای یک چشم ایستاده است.
این تصویری طراحی شده توسط ثمین ۳۲ ساله طراح انیمیشن در تهران است. ثمین با کمک دوست پسرش که تصویرگر است ویدئویی گرافیکی در اعتراض به حجاب اجباری در ایران ساخته است.
ثمین در گفتگویی با سی ان ان می گوید: «از آن جا که ما هنرمندیم، زبان ما شیوه اعتراض ما است. ما امیدواریم ویدئوی ما بتواند صدای زنان ایرانی را مطرح کرده باشد.»
نام او برای اطمینان از حفظ امنیت اش تغییر یافته است.


برای ثمین انتشار کارهای هنری اش در رسانه های اجتماعی امن ترین راه برای نمایش همبستگی اش با جنبش مقابله با قانون حجاب اجباری است.
ثمین گفت: «حکومت می گوید، شما مسلمان هستید باید حجاب به سر کنید، اما وقتی حجاب بر سر می گذارید گویی خودتان را سانسور می کنید. من فکر می کنم ۹۰ درصد مردم حجاب نمی خواهند. جوان ها هرگز حجاب را انتخاب نخواهند کرد.»
روایت ثمین در کارش حکایت شکافی میان نسل ها بر سر این موضوع است: «در ایران، دخترها مجبور به دروغ گویی می شوند. شما باید همه چیز را پنهان کنید. من باید کارم، احساساتم، عشقم همه را به خاطر فرهنگ این جا مخفی کنم.»هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

توجه:فقط اعضای این وبلاگ می‌توانند نظر خود را ارسال کنند.