۱۳۹۶ آبان ۲۹, دوشنبه

سازمان ثبت احوال ایران: تغییر یک نام مذهبی به یک نام غیر مذهبی ممکن نیست!

طبق قواعد جدید امکان تغییر نام‌های مذهبی در شناسنامه های ایرانیان وجود ندارد، مگر آنکه یک نام مذهبی با نام مذهبی دیگری جایگزین شود!این نخستین باری نیست که موضوع انتخاب نام کودکان و تغییر نام در شناسنامه در ایران مطرح می‌شود. خبرگزاری ایسنا از محدودیت‌های جدیدی که توسط سازمان ثبت احوال تعیین شده‌اند، خبر می‌دهد.
سیف‌الله ابوترابی، سخنگوی سازمان ثبت احوال در گفت‌وگو با این خبرگزاری درباره قواعد جدید ناظر بر تعیین و تغییر نام در ایران توضیحاتی داده است. توضیحاتی که بار دیگر از حق شهروندان برای تغییر نام خود یا انتخاب نام برای فرزندان‌شان می‌کاهد.
بر اساس تصمیم سازمان ثبت احوال ایران، تغییر نام‌های “غیرمذهبی و غیرمتعارف” بلامانع است. به این ترتیب محدودیت تغییر نام در اساس ناظر بر نام‌های مذهبی است.
سخنگوی سازمان ثبت‌احوال درباره تغییر نام‌های مذهبی گفته است که تغییر یک نام مذهبی به یک نام غیر مذهبی ممکن نیست. تغییر یک نام مذهبی تنها زمانی ممکن است که نام دوم نیز مذهبی باشد.
ابوترابی افزود: «تغییر نام مذهبی به یک نام مذهبی دیگر امکان پذیر است و آن هم منوط بر این است که فراوانی نام منتخب ثانویه بیشتر از نام اولیه باشد. یعنی بایستی مشخص شود فراوانی کدام اسم غالب است و در صورتی که فراوانی اسم منتخب ثانویه بیشتر از اسم اولی باشد، امکان تغییر نام وجود خواهد داشت.»


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

توجه:فقط اعضای این وبلاگ می‌توانند نظر خود را ارسال کنند.