۱۳۹۶ شهریور ۱۷, جمعه

فشارهای امنیتی به خبرنگاران ایرانی خارج از کشور و خانواده‌های آنان


در یک سال گذشته حداقل ۵۰ روزنامه‎نگار شاغل خارج از ایران مورد تهدید قرار گرفتند، گزارش‌ها حاکی از آن است که دستکم خانواده‎ ۱۰ خبرنگار بازجویی شدند.
شبکه جاسوسی مخفی در ایران متهم شده که علاوه بر خبرنگاران و روزنامه‌نگاران برون مرزی، خانواده‌های آنها را نیز تهدید و در مواردی از آنها باج‌خواهی کرده است.
«واشنگتن فری بیکین» جمهوری اسلامی ایران خبرنگاران و خانواده‌های آنان را تهدید می‌کند تا گزارش مثبت از عملکرد آنها پوشش دهند. بر اساس جدیدترین گزارش‌ها در یک سال گذشته دستکم ۵۰ روزنامه‌نگار بین‎المللی تهدید شدند.
سازمان گزارشگران بدون مرز با همکاری یک گروه دیده‎بان فعال در آزادی مطبوعات، گزارش داده‌اند رژیم ایران از قوانین سخت قضایی و همچنین شبکه جاسوسی خود جهت تهدید روزنامه‌نگاران استفاده می‌کند و مجازات مختلفی را در مورد آنها پیاده می‌کند. در بعضی موارد خانواده‏ی تعدادی از روزنامه‎نگاران دستگیر شدند و از ان به عنوان اهرم فشار استفاده شده است.
این گزارش می‌افزاید شاغلین در شبکه‎های بی‎بی ‏سی و صدای آمریکا بارها مورد تهدید قرار گرفتند و حتی اطلاعات کامپیوتری آنها به سرقت رفته است. این نگرانی در مورد تمام شبکه‌های بین‎المللی فارسی زبان وجود دارد.
جمهوری اسلامی، گاهن این تلاش‌های مخفیانه را برای باج‌گیری از گزارشگران برای انتشار گزارش‌ها و تیترهای مثبت انجام می‌دهد.
این تنها بخشی از فعالیت‌های رژیم در جهت فشار بر روزنامه‌نگاران است تا صدای آنها را برای پوشش وضعیت حقوق بشر در ایران و گزارش در مورد پروژه‌های غیرقانونی نظامی را خاموش کند.
سازمان گزارشگران بدون مرز گزارش داده که در یک سال گذشته ۱۰ خانواده از این روزنامه‌نگاران برای بازجویی احضار شدند.
براساس این گزارش تقریبن تمامی ۵۰ روزنامه‌نگاری که در خارج از ایران فعالیت می‌کنند در همین دوره زمانی با چنین تهدیداتی روبه رو شدند و دستکم ۱۶ نفر از آنها به مرگ تهدید شدند.
طی مذاکرات اتمی بین ایران و شش قدرت جهانی در وین و لوزان، «واشنگتن فری بیکین» به طور مستقل این موضوع را پیگیری کرده است که جمهوری اسلامی گزارشگران خارج از کشور را زیر ذره‏بین دارد.
خبرنگاران بخش فارسی رسانه‎هایی مثل رادیو فرانسه، دویچه‎وله، شبکه من و تو و رادیو زمانه با چنین برخوردهایی مواجه شدند.
محمدرضا نیکفر، سردبیر رادیو زمانه می‌گوید، تعدادی از خبرنگاران و از اعضای خانواده‌های آنها در این پایگاه خبری توسط نیروهای اطلاعاتی بازداشت شدند.

 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

توجه:فقط اعضای این وبلاگ می‌توانند نظر خود را ارسال کنند.