۱۳۹۵ فروردین ۱۰, سه‌شنبهمعصومه دهقان، همسر عبدالفتاح سلطانی، وکیل زندانی در صفحه‌ی فیس‌بوک خود در مورد شرایط این وکیل زندانی نوشته است:
«زندانی بدون تلفن، بدون مرخصی، بدون دلیل و توجیه قانونی!
چهار قاضی نظر داده‌اند حکم عبدالفتاح سلطانی خلاف بیّن شرع است و به اعتبار امر مختومه صادر شده. پس حکم هم غیر قانونی ست هم غیر شرعی!
در زندان هم اجازه‌ی تلفن ندارد! از آخرین دوشنبه‌ی پارسال از آقای سلطانی خبر نداریم. کیست به ما پاسخ دهد این چه عدالتخانه ایست که در بی‌عدالتی فرو رفته است!!»
(عکس سمت چپ پیش از بازداشت سلطانی و عکس سمت راست برای زمانی است که ایشان برای چند روز به مرخصی آمده بودند.)
عبدالفتاح سلطانی وکیل دادگستری است که وکالت پرونده‌های حقوق بشری بسیاری را در کارنامه دارد؛ برخی از این پرونده‌ها حساسیت‌های سیاسی زیادی را به دنبال داشته‌اند. او وکالت زندانیان سیاسی سرشناسی مانند نسرین ستوده، وکیل دادگستری، اکبر گنجی، روزنامه‌نگار و مخالف سیاسی، و زهرا کاظمی، عکاس ایرانی-کانادایی که در زندان اوین به قتل رسید، را به عهده داشته است. عبدالفتاح سلطانی به همراه برنده جایزه صلح نوبل و چند وکیل دیگر کانون مدافعان حقوق بشر را تاسیس کرد. این کانون با پذیرش وکالت رایگان زندانیان عقیدتی، حمایت از خانواده‌های آنان و مطرح کردن موارد نقض حقوق بشر به این دسته زندانیان کمک می‌کند.
سلطانی تاکنون سه بار زندانی شده است. او برای اولین بار در سال ۱۳۸۵ به «جرم انتقال اسناد محرمانه» بازداشت شد. دومین بازداشت او پس از انتخابات بحث‌براگنیز سال ۱۳۸۸ بود و آخرین آن مربوط به شهریورماه سال ۱۳۹۰ است در حالی که برای دفاع از متهمان جامعه بهایی آماده می‌شد. اتهاماتی که به او نسبت داده شده، تاسیس کانون مدافعان حقوق بشر، تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی است. او در دادگاه بدوی به هجده سال زندان و بیست سال محرومیت از وکالت متهم شد اما در دادگاه تجدیدنظر زندان او به سیزده سال تقلیل یافت.
در حالی که سلطانی حکم سیزده سال حبس خود را می‌گذارند در آذر ماه ۱۳۹۲ از طرف مرکز بین‌المللی حقوق بشر در کانادا، برنده جایزه سالانه این مرکز شد. او پیش‌تر نیز برنده جوایز بین‌المللی حقوق‌بشری شده بود. سلطانی از جمله زندانیان بند ۳۵۰ اوین بود پس حمله نیروهای امنیتی به این بند در فروردین ۱۳۹۳ به سلول انفرادی منتقل شد و نیروهای امنیتی موهای او را تراشیدند.


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

توجه:فقط اعضای این وبلاگ می‌توانند نظر خود را ارسال کنند.