۱۳۹۴ اسفند ۲۳, یکشنبه

دل‌نوشته دختر محروم از تحصیل بهایی او را راهی اوین کرد!
حق تحصیل برای همه اقشار جامعه در قانون اساسی آمده اما این حق اساسی که باید هر شهروند ایرانی از آن برخوردار باشد از بهاییان ایران به‌طور مداوم سلب می‌گردد. روحیه صفاجو، شهروند بهایی به دلیل اقدامات قانونی و نامه‌نگاری به نهادهای قانونی در دفاع از حق تحصیل بازداشت شده است.
خواهر وی با انتشار نامه‌ای در صفحه‌ی فیسبوکش در این رابطه نوشت:
«خواهر ۲۰ ساله ام ٬ روحیه در سال ۱۳۹۳ شمسی در کنکور سراسری شرکت کرد ولی کارنامه ی او (نتیجه ی کنکور) داده نشد و عنوان شد که به سازمان سنجش مراجعه کند وقتی به سازمان سنجش مراجعه کرد گفتند بر اساس مصوبه ی شورای عالی انقلاب فرهنگی بهائیان حق شرکت در کنکور سراسری را ندارند وقتی روحیه مطرح کرد که این مصوبه برخلاف قانون اساسی است که می گوید هر انسانی بدون توجه به قومیت و زبان و مذهبش حق تحصیل دارد گفتند شما نامه بنویسید می فرستیم به وزارت علوم.
روحیه نامه نوشت ولی نامه ی او را ثبت نکردند (در دبیرخانه) گفتند نامه های امنیتی ثبت نمی شود مجدداً یک اقدام غیر قانونی دیگر انجام شد. روحیه به وزارت علوم در تهران مراجعه کرد و پی گیری نامه ی خود را نمود و از سازمان سنجش به علت عدم ثبت نامه ی او در دبیرخانه شکایت کرد. در وزارت علوم جوابی به او ندادند و گفتند در دست رسیدگی است روحیه فرصت گرفتن کارنامه و انتخاب رشته را از دست داد. او از وزارت علوم و سازمان سنجش به دیوان عدالت اداری شکایت کرد و نامه ای به دفتر ریاست جمهوری -کمیسیون اصل نود نوشت و حضوراً برای احقاق حق به دفتر ریاست جمهوری -نماینده ی تهران در مجلس شورای اسلامی و مجدداً وزارت علوم مراجعه کرد و از هیچکدام جوابی دریافت نکرد.
نهایتاً اقدامات خود را به صورت دل نوشته در فیس بوک خود قرار داد. سال بعد (۹۴) نیز کنکور داد و کارنامه ای دریافت نکرد. تا اینکه در ۱۸ اسفند ۹۴ به علت اقداماتی که کرده بود بازداشت و روانه ی زندان اوین شد.»


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

توجه:فقط اعضای این وبلاگ می‌توانند نظر خود را ارسال کنند.